kaires_puses_index

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

15 złotych medali reprezentacji Litwy na X Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych „Śląsk-Beskidy 2012”

26 lutego odbyła się uroczysta Msza Święta poprzedzająca X Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne „Śląsk-Beskidy 2012”, w której udział wzięli sportowcy z 22 krajów świata.

Wieczorem na lodowisku w Bielsko-Białej odbyło się uroczyste otwarcie X Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych, w którym udział wzięły władze miast organizatorów, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki RP, przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz goście z Litwy: posłowie na Sejm RL Michał Mackiewicz i Jarosław Narkiewicz, mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Maria Rekść, mer Samorządu Rejonu Solecznickiego Zdzisław Palewicz, wicemer Wilna Jarosław Kamiński, dyrektor administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego Lucyna Kotłowska, zastępca dyrektora administracji Rita Tamašunienė oraz zastępca dyrektora administracji Samorządu m. Wilna Edita Tamošiūnaitė, a także ponad 700 sportowców z 22 państw świata. W skład delegacji Litwy w tym roku weszło 85 sportowców.

27 lutego na Wiśle odbyły się biegi narciarskie w sprincie na 1200 metrów techniką klasyczną oraz zawody w carving`u w Szczyrku. Nie zawiedli narciarze, którzy zdobyli 20 medali, w tym 6 złotych. Najwięcej medali – 18 – zdobyli narciarze rejonu wileńskiego, 2 medale wywalczyli przedstawiciele miasta Wilna. Złote medale w swoich grupach wiekowych zdobyli Emilia Siawro, Karolina Banel, Jadwiga Juniewicz, Edwin Tomaszewicz, Arnold Lepiochin, Jerzy Lewko. W carving`u zdobyliśmy 2 srebrne medale.

Po pierwszym dniu zawodów na prowadzenie wyszła reprezentacja Litwy, zdobywając 22 medale i zostawiając za sobą reprezentacje Czech (16 medali) i Rosji (12 medali).

W drugim dniu zawodów w Cieszynie rywalizowali łyżwiarze w short-track`u, snowboardziści w Szczyrku i narciarze na Wiśle – Kubalonce. Jak i w pierwszym dniu zawodów najlepiej zaprezentowali się narciarze rejonu wileńskiego w biegu na 5 km techniką klasyczną ze startu wspólnego dla mężczyzn i na 3 km dla kobiet, zdobywając 19 medali, w tym 6 złotych. Po drugim złotym medalu zdobyli Emilia Siawro, Karolina Banel, Jadwiga Juniewicz, Edwin Tomaszewicz, Arnold Lepiochin, Jerzy Lewko. Pierwszy swój złoty medal zdobyła Elwira Branicka. W snowboardzie reprezentanci Litwy zdobyli 3 medale. Złote medale m. in. zdobyły Elżbieta Czesnołowicz i Justyna Polońska.

Reprezentacja Litwy na swoim koncie ma już 45 medali, w tym 15 złotych, co zapewniło jej pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.