kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

NVSC pataria, kaip šiuo metu reikėtų ruoštis kelionėms į užsienį

Nors epidemiologinė situacija Lietuvoje ir daugelyje pasaulio šalių vis dar išlieka sudėtinga, artėjant vasarai ir įsibėgėjus vakcinacijai ne vienas jau svarsto galimybes keliauti toliau nei prie artimiausio ežero. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad karantino metu nebūtinų kelionių rekomenduojama atsisakyti, tačiau jeigu visgi nusprendėte keliauti, patariame daryti tai atsakingai.


Ruošiantis į užsienį reikėtų atkreipti dėmesį į du svarbiausius dalykus – į reikalavimus, kurie yra taikomi toje šalyje, į kurią vykstate, ir į reikalavimus, taikomus Lietuvoje sugrįžus iš užsienio.
Aktualios informacijos apie kitose šalyse taikomus reikalavimus galima rasti Lietuvos turizmo organizatorių interneto svetainėse. Tačiau rekomenduojame visada informaciją pasitikrinti ir Užsienio reikalų ministerijos (URM) interneto svetainės skiltyje Informacija keliaujantiems: https://keliauk.urm.lt/.

Situacija, susijusi su COVID-19 pandemija nuolat kinta visame pasaulyje. Pagal šiuo metu URM skelbiamą informaciją, nuo COVID-19 pasiskiepiję asmenys gali vykti į Daniją, Estiją, Juodkalniją, Kiprą, Kroatiją, Lenkiją, Rumuniją ar Slovėniją – jiems šiose šalyse nebus taikoma izoliacija, taip pat nebus reikalaujama turėti neigiamą tyrimo rezultatą. Kitose šalyse, pavyzdžiui, Turkijoje, atvykus reikalaujama registruotis, turėti neigiamą tyrimo rezultatą.  


Paveiktų šalių sąrašas keičiamas kas savaitę
 
Apie reikalavimus, kurių reikės laikytis grįžus iš užsienio, taip pat rekomenduojame pasidomėti prieš kelionę. Ši informacija skelbiama NVSC interneto svetainėje adresu https://nvsc.lrv.lt/atvykusiems. Čia kas savaitę atnaujinamas paveiktų šalių sąrašas, kuris tvirtinamas sveikatos apsaugos ministro.

Šiuo metu į paveiktų šalių sąrašą įtrauktos beveik visos pasaulio šalys, tačiau reikalavimai suskirstyti į dvi grupes – iš kai kurių šalių atvykusiems taikomi griežtesni izoliacijos reikalavimai, iš kitų – švelnesni, pavyzdžiui, leidžiama pasivaikščioti lauke, nenutolstant nuo izoliavimo vietos, ir kiti.

Šiuo metu į šalių, iš kurių grįžus taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės, sąrašą įtraukta Argentina, Bahreinas, Brazilija, Indija, Kipras, Kosta Rika, Kroatija, Maldyvai, Nyderlandai, Pietų Afrikos Respublika, Seišeliai, Švedija, Urugvajus.
Paveiktų šalių sąrašas, kuris įsigalioja pirmadienį, tvirtinamas ir paskelbiamas kiekvieną penktadienį.

 

Grįžusiems privaloma izoliuotis, tačiau yra išimčių

Visiems grįžtantiems į Lietuvą, nepriklausomai nuo to, kokioje šalyje jie lankėsi, privaloma užpildyti keleivio anketą ir gautą patvirtinimą (QR kodą) pateikti vežėjui prieš patenkant į transporto priemonę arba, jeigu vykstama savo transportu, NVSC specialistams ar kitiems pareigūnams pasienio kontrolės punkte ar keleivių kontrolės punkte.

Jeigu Jums netaikomos išimtys, atvykstant privaloma turėti neigiamą tyrimo dėl COVID-19 (PGR arba antigeno testas iš nosiaryklės) rezultatą. Serologinių antikūnų tyrimų atsakymas nepripažįstamas. Tyrimas dėl COVID-19 turi būti atliktas ne seniau nei prieš 72 val. iki atvykimo į Lietuvą ir gautas neigiamas atsakymas, kurį prieš kelionę privaloma pateikti vežėjui.

Atvykusiems iš užsienio taikoma 10 dienų izoliacija, kuri gali būti sutrumpinta, ne anksčiau kaip 7-ą izoliacijos dieną savo lėšomis atlikus COVID-19 (PGR) tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą. Minėtame paveiktų šalių sąraše taip pat yra išvardyti izoliacijos reikalavimai bei atvejai, kada ir kokiomis sąlygomis galima palikti izoliacijos vietą.  

Jeigu esate paskiepytas pagal vakcinos apraše nurodytą skiepijimo schemą arba sirgote COVID-19 ir nuo diagnozės patvirtinimo (teigiamo tyrimo rezultato gavimo) praėjo ne daugiau kaip 180 dienų, izoliuotis grįžus iš užsienio nereikės, taip pat neprivalėsite turėti neigiamo tyrimo rezultato.

Atkreipiame dėmesį, kad pildydami privalomąją keleivio anketą turite pažymėti, jeigu jums taikoma išimtis dėl izoliacijos. Jeigu jums taikomos išimtys dėl tyrimo atlikimo ar izoliacijos, turite turėti tai įrodančius dokumentus, kuriuos pareikalavus būtina pateikti NVSC specialistams ar pareigūnams, atliekantiems izoliuotų asmenų tikrinimą.
Visą išimčių dėl tyrimų ar izoliacijos sąrašą galite rasti adresu https://nvsc.lrv.lt/išimtys.


 
Daugiausia įvežtinių atvejų – tarp grįžusių iš Jungtinės Karalystės

NVSC specialistai ragina atsakingai ruoštis ne tik kelionėms į užsienį, bet ir grįžimui į Lietuvą. Kol šalyje sergamumas išlieka aukštas, privaloma vykdyti patvirtintus reikalavimus, skirtus užkirsti kelią ligos išplitimui – pildyti keleivio anketą, turėti neigiamą tyrimo rezultatą ir izoliuotis.

Keliautojams dažnai kyla klausimas, kodėl turint neigiamą tyrimo rezultatą, būtina izoliuotis. Kaip žinoma, inkubacinis COVID-19 ligos periodas trunka 14 dienų, todėl net ir gavus neigiamą rezultatą, visiškai nusiraminti grįžus iš užsienio negalima, nes rizika, kad liga pasireikš vėliau, išlieka. Tokių atvejų, kai grįžusiems su neigiamu tyrimo rezultatu vėliau diagnozuota COVID-19, NVSC duomenimis, nuo šių metų pradžios užfiksuota 466. Daugiausiai susirgusiųjų lankėsi Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Švedijoje.


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija
Asociatyvi nuotr. unsplash.com

Shadow up