kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

„Vilniaus krašto totorių rašto fenomenas“ – Vilniaus rajono savivaldybės Centrinėje bibliotekoje startavo naujas projektas

2021 metai paskelbti Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metais. Šia proga Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka, bendradarbiaudama su įvairiomis organizacijomis, pristatys totorių rašto, kuris yra neatsiejama totorių kultūrinio identiteto ir tapatumo dalis, ypatybes.


LDK totoriai yra sukūrę unikalią raštiją, kurioje šalia arabiškų liturginių tekstų tais pačiais arabiškais rašmenimis surašyti religiniai kūriniai turkų, rusėnų ir lenkų kalbomis. Vilniaus krašto totoriai išsaugojo daug savo protėvių rankraščių, kurių negali perskaityti, nes jie parašyti arabiškais rašmenimis. Projekto dėka bus suskaitmenintas unikalus 1937 metų „Praktinis vadovas įvadiniam skaitymui arabų kalba“. Leidinys bus paviešintas, bei jo pagrindu planuojama išleisti papildytą leidinį su paaiškinimais lietuvių kalba. Papildytu leidiniu galės naudotis Vilniaus rajono bibliotekų skaitytojai besidominantys totorių kultūra.

Siekiant aktualizuoti Vilniaus krašto kultūrinį identitetą bus organizuojami edukaciniai užsiėmimai nepasiturinčių ir daugiavaikių šeimų vaikams bei vyresnio amžiaus žmonėms, kurie turi išsaugoję senovinius rankraščius. Edukacijos metu dalyviai bus supažindinti su tik totoriams būdingu raštu, jo istorija ir unikalumu. Projekto dėka taip pat bus paruoštos ir išleistos arabų kalbos abėcėlės su raidžių tarimu lietuvių kalba. Pasitelkus šiuolaikines technologijas, edukacija bus pasiekiama ir nuotoliniu būdu.


Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus rajono savivaldybė.

 


Projekto partneriai: Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Vladislovo Sirokomlės muziejus Bareikiškėse, Vilniaus agroekologijos mokymų centras.

 

 

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos informacija

Shadow up