kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Kiekviena tautinė mažuma – tai neįkainojamas turtas valstybei

Rugsėjo 17 dieną Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka visus pakvietė į Keturiasdešimt Totorių kaimą, į baigiamąjį projekto „Vilniaus krašto totorių rašto fenomenas“ renginį. Keturiasdešimto Totorių kaimo totorių bendruomenės namuose susirinko projekte dalyvaujantys partneriai ir kaimo gyventojai. Taip pat, į renginį atvyko glaudžiai bendradarbiaujanti su vietos bendruomene Vilniaus rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Anželika Rakauskienė.


Renginio pradžioje buvo pristatytos projekto veiklos, kurių metu Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka kartu su Lietuvos musulmonų sunitų dvasinio centro – Muftiato kadijumi imamu Konstantinu Selimovičiumi ir bendradarbiaujant su partneriais, pristatė totorių rašto ypatybes. Šis raštas yra neatsiejama totorių kultūrinio identiteto ir tapatumo dalis. Vilniaus krašto totoriai išsaugojo daug savo protėvių rankraščių, kurių negali perskaityti, nes jie parašyti arabiškais rašmenimis. Taip ir kilo šis sumanymas. Projekto partneris, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus biblioteka suskaitmenino unikalų 1937 metų „Praktinį vadovą įvadiniam skaitymui arabų kalba“. Šį vadovą Konstantinui padovanojo močiutė Felicija Selimovič. Ir tai buvo pirmasis dokumentas, kuris pažadino Konstantino norą rinkti ir saugoti kitus senovinius rankraščius. Šio praktinio vadovo pagrindu buvo išleistas naujas leidinys su komentarais ir papildymais lietuvių kalba. Projekto dėka taip pat buvo išleista arabų kalbos abėcėlė. Tiek abėcėle, tiek papildytu leidiniu Vilniaus rajono savivaldybės Centrinėje bibliotekoje ir struktūriniuose padaliniuose galės naudotis visi besidominantys totorių kultūra, norintys arčiau susipažinti su unikalia raštija. Šie spaudiniai buvo naudojami edukacijose, kurių metu dalyviai praktiškai bandė savo jėgas arabų kalbos raidžių rašyme. Edukacijos vyko Vilniaus rajono savivaldybės Centrinėje bibliotekoje, Keturiasdešimt Totorių kaimo totorių bendruomenės namuose, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus organizuotame „Skaitymo festivalyje“, taip pat Vilniaus agroekologijos mokymo centre. Nuoširdžiai padėkota ir kitiems partneriams: Vladislovo Sirokomlės muziejui Bareikiškėse už paruoštą gražų lankstinuką projekto viešinimui, Lietuvos totorių bendruomenių sąjungai ir Keturiasdešimt Totorių kaimo bendruomenei, kurios prisidėjo prie projekto viešinimo ir padėjo šį projektą įgyvendinti.

Po veiklų pristatymo Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos direktorius Miroslav Voitiulevič pasakė sveikinimo žodį, įteikė visiems projekte dalyvavusiems partneriams bei dalyviams padėkas ir suvenyrus. Po padėkų įteikimo Konstatinas Selimovičius pristatė savo asmeninę senovinių rankraščių ir leidinių kolekciją. Kiekvienas šios kolekcijos egzempliorius yra unikalus ir turi savo užburiančią istoriją. Šios istorijos sužavėjo renginyje dalyvavusius svečius. Konstantinas savo kalboje pabrėžė, kad kiekviena tauta – tai neįkainojamas turtas valstybei, reikia ją saugoti ir apie ją kalbėti, kad nenukeliautų užmarštin.

Renginio pabaigoje VšĮ „Pas totorius“ vadovė Zita Milkamanovič papasakojo apie tradicinę totorių virtuvę, apie patiekalus, pagamintus degustacijai. Šių patiekalų kvapas ir skonis džiugino tiek akis, tiek gomurį.

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka džiaugiasi užsimezgusia partneryste, puoselės ir skatins šį bendradarbiavimą, o to rezultatas – naujai gimę projektai.

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus rajono savivaldybė. 

 

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos informacija

Shadow up