kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Šventė Geografiniame Europos Centre

Šiais metais Lietuva mini įstojimo į Europos Sąjungą 15-ąsias metines. 2004 metų gegužės 1 dieną Lietuva tapo visateise Europos Sąjungos nare. Tais pačiais metais prie Europos Sąjungos prisijungė Lenkija, Latvija, Estija, Čekija, Kipras, Malta, Slovakija, Slovėnija ir Vengrija. Tai buvo didžiausias išplėtimas Bendrijos istorijos. Vėliau į Europos Sąjungą įstojo dar trys šalys: Rumunija, Bulgarija ir Kroatija.


Šia proga visoje Lietuvoje vyko įvairūs minėjimai, koncertai, akcijos ir kiti renginiai. Prie šių minėjimų prisijungė taip pat Vilniaus rajono gyventojai.

Gegužės 11 dieną, šeštadienį, Girijos kaimas, esantis Nemenčinės seniūnijoje, linksmai šurmuliavo. Svečiai iš įvairiausių Vilniaus rajono vietovių sugužėjo į šį kaimą tam, kad kartu pagerbtų tokią svarbią Lietuvai ir jos gyventojams datą. Vieta buvo parinkta neatsitiktinai. Būtent šioje vietoje yra Europos geografinis centras.

Europos geografinio centro ieškoma jau daugiau nei 200 metų. Astronomai, geografai, matematikai ir fizikai pateikia gana skirtingus skaičiavimus, dėl to Europos centrą žyminčių ženklų yra pastatyta Lenkijoje, Slovakijoje, Baltarusijoje, Vengrijoje ir Estijoje. Tačiau 1989 m. Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto mokslininkai pranešė, kad pagal naujuosius skaičiavimus tikrasis Europos centras yra Lietuvoje, 26 km į šiaurę nuo Vilniaus, būtent Vilniaus rajone. 1992 metais Europos geografinio centro aplinkai išsaugoti Lietuvos Aukščiausioji Taryba įsteigė Europos centro kartografinį draustinį. Jame yra Girijos ežeras, vienas seniausių Lietuvos Bernotų piliakalnis ir alkakalnis (senovės pagonių laidojimo vieta), šalia esantys miškai ir kitos vietovės. 2004 m. gegužės 1 d. surengtas iškilmingas Europos geografinio centro pristatymas, skirtas Lietuvos narystei Europos Sąjungoje paminėti. Šiai progai pažymėti garsus lietuvių skulptorius Gediminas Jakūbonis sukūrė kompoziciją – balto granito koloną, kurios viršų juosia auksinė karūna iš 12 žvaigždžių, simbolizuojančių Europos Sąjungos tautų solidarumą ir harmoniją, tobulumą, užbaigtumą ir vienybę.

Šventinio koncerto pradžioje buvo sugiedoti Europos Sąjungos bei Lietuvos valstybės himnai. Renginio vedančioji Karolina Petrusevič visiems svečiams pristatė trumpą Europos Sąjungos įkūrimo istoriją bei papasakojo apie tai, ką Lietuvą įgijo prisijungus prie ES struktūrų.

Artistai savo ruožtu pakvietė publiką į įdomią kelionę. Jungtinis šokių kolektyvas, kurį sudarė liaudies šokių ansamblio „Perła“ iš Nemenčinės (vad. German Komarovski), liaudies šokių ansamblio „Jutrzenka“ iš Nemenčinės (vad. Leonarda Klukovska), šokių ansamblio „Przyjaźń“ iš Maišiagalos (vad. Tatjana Sinkevič) bei šokių ansamblio „Dalina“ iš Nemenčinės (vad. Julija Dobrovskaja) šokėjai, pristatė šokio kompoziciją „Kelionė po Europą“ pagal visiems gerai žinomas melodijas. Liaudies šokių kolektyvas „Hałas iš Juodšilių (vad. Kristina Voleiko) visus pasiėmė su savimi į Belgiją, nes sušoko šokį „Belgijka“. Šokių kolektyvas „Kropelki“ iš Marijampolio  (vad. Kristina Voleiko) atliko graikų šokį, o liaudies šokių kolektyvas „Jutrzenka” iš Nemenčinės – suomių šokį. Niekas neliko abejingas šokių kolektyvo „Przyjaźń iš Maišiagalos (vad. Tatjana Sinkevič) pasirodymui. Šis ansamblis atliko lenkų liaudies šokį „Suita Kaszubska. Dainų ir šokių ansamblis „Jawor“ iš Avižienių (vad. Elita Sinkevič) supažindino visus su čigonų šokiu.

Žiūrovai galėjo grožėtis ne tik šokių kolektyvų pasirodymais. Tą dieną savo muzikiniu talentu pasigyrė Nemenčinės muzikos mokyklos auklėtinis Robertas Stanskis, kuris akordeonu atliko vokišką kūrinį. Danieliaus Taraškevičio ir Dominyko Sokolovskio akordeonų duetas atliko romantizmo epochos čekų kompozitoriaus ir dirigento A. Dvoržako kūrinį „Lomžirgis“. Prieš publiką pasirodė taip pat įvairių respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatė ir televizijos šou „Lietuvos balsas“ finalistė Gabriela Ždanovičiūtė. Publika galėjo išgirsti jos atliekamą prancūzų dainą „Nuit Blanche. Garsiais aplodismentais žiūrovai sutiko ansamblio „Rudomianka“ (vad. Violeta Čereška) kapelą, kuri veikia Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre. Kapela atliko temperamentingą prancūzų kilmės argentiniečio dainininko ir kompozitoriaus Carloso Gardelo tango „Poru na Cabeza“.

Į šventę atvyko taip pat Lietuvos kariuomenės Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centro Operacinės sistemos aplinkos kuopos „Vanagas“ kariai. Visi norintys turėjo galimybę pasijusti kariais, dalyvaujant karinėse rungtyse ir estafetėse, bei išbandyti taiklumą šaudant AIRSOFT ginklais.

„Ateik, sužinok, išmok“ – tokiu šūkiu Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos darbuotojai kvietė renginio svečius į savo interaktyvų