kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Socialinių mokslų savaitė Maišiagalos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo gimnazijoje

Spalio 18 d. Maišiagalos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo gimnazijoje startavo socialinių mokslų savaitė, kurią organizavo gimnazijos istorijos ir geografijos mokytojai. Pirmąją dieną istorijos mokytojas Aidas Gradeckas su 6b klasės mokiniais keliavo į Tuskulėnų rimties parko memorialinį kompleksą. 


Spalio 19 d. 7 klasės ir 8 bei IIG klasių jungtinės komandos kartu su geografijos mokytoja Daiva Petkauskiene leidosi į Vilniaus senamiesčio gatves, dalyvaudami edukaciniame žaidime „Vilniaus tautų žemėlapis“. Juk Vilnius – tai miestas, kuriame jau nuo seno gyvena ir susitinka daug tautų ir kultūrų, todėl labai smalsu sužinoti, kaip keitėsi tautinė miesto sudėtis per paskutinius kelis šimtus metų, kokie skirtingų tautų ženklai išliko miesto gatvėse, kokios kitų tautų asmenybės gyveno, kūrė ir prisidėjo prie miesto istorijos. Mokiniai, naudodamiesi žemėlapiais ir aprašymais, ieškojo miesto gatvėse pastatų, paminklų ir kitų objektų, susijusių su įvairių Vilniuje gyvenusių tautų žmonėmis, atrasdami daugiakultūrio miesto istorijas. Tą pačią spalio 19-ąją istorijos mokytoja Virginija Giedraitytė drauge su informacinių technologijų mokytoja Olga Andrijanoviene 5a klasės mokiniams vedė integruotą užsiėmimą „Tyrinėjame šeimos archyvą – kuriame šeimos genealoginį medį“. 2021-ieji Lietuvoje – Archyvų metai. Nebūtina būti mokslininku, tyrinėtoju, kad galėtum prisiliesti prie archyvinės medžiagos. Tai galime padaryti kiekvienas! Kaip? Paprasčiausiai tyrinėdami savo šeimos istoriją, savo šeimos archyvą. Būtent tai ir nusprendė padaryti istorijos mokytoja Virginija su 5a klasės mokiniais. Į pagalbą pasikviesta informacinių technologijų mokytoja Olga pamokė, kaip šeimos archyve atrastą informaciją, naudojantis kompiuteriu, sudėlioti į šeimos genealoginį medį. Užduotis buvo nelengva – naudojantis tekstų rengyklės programa Word sukurti ne mažiau tris šeimos kartas atvaizduojantį savo šeimos genealoginį medį. Paplušėta iš peties, tačiau ir šeimos istorija patyrinėta, ir genealoginiai medžiai sukurti. Kai kuriems savo genealoginiuose medžiuose pavyko atvaizduoti ne tris, o net šešias šeimos kartas!

2021-ieji Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti ir Lietuvos totorių istorijos bei kultūros metais. Ta proga spalio 20 d. 8a klasės mokiniai drauge su istorijos mokytoja Virginija keliavo į Kaune esančią vieną iš keturių mečečių Lietuvoje. Ši mečetė įkurta Lietuvos totorių (dauguma totorių – musulmonai), tačiau šiandien skirta visiems Lietuvoje gyvenantiems islamo religiją išpažįstantiems žmonėms. Ji išskirtinė tuo, kad yra vienintelė mūrinė mečetė ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Mečetėje pasitiko imamas, Kauno musulmonų bendruomenės pirmininkas Sofianas Okatas. Sofianas Okatas yra Lietuvoje gyvenantis prancūzas, kalbėti lietuviškai jam sunkoka, todėl bendravimas vyko anglų kalba. Džiugu, jog vaikams tai nesukėlė sunkumų, anaiptol – buvo dar įdomiau. Ne tik išgirdome Kauno mečetės istoriją, musulmoniškus papročius, tradicijas, tačiau kai kuriuos jų patyrėme praktiškai: užeidami į mečetę visi turėjome nusiauti batus ir susidėti į jiems skirtas lentynas, merginos plaukus turėjo prisidengti skarelėmis. Ekskursijos metu aplankytas ir šiais metais 100-etį minintis Vytauto Didžiojo karo muziejus, apžiūrėtos turtingos muziejaus ekspozicijos bei totorių metamas skirta paroda „Totoriai – Lietuvos kariai“. Sugrįžus į gimnaziją skanautas tradicinis totoriškas desertas – šimtalapis.

Spalio 21 d. gimnazijoje vyko geografijos mokytojos D. Petkauskienės, biologijos mokytojos A. Narbuntienės ir chemijos mokytojos A. Vaitkevičienės organizuota klimato kaitos konferencija „Klimato šiltėjimo įtaka mūsų aplinkai“, kurioje dalyvavo IG-IVG klasių mokiniai. Šiuo renginiu prisijungta prie Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos ministerijos jau trečius metus  spalio 18-24 d. rengiamos Klimato savaitės, kuria siekiama atkreipti visuomenės, verslo ir kitų suinteresuotų grupių dėmesį į aktualiausius klimato kaitos klausimus. Konferencijoje paskaitą apie automobilių taršą ir jos mažinimo būdus skaitė Vilniaus TECH universiteto docentas dr. S. Pukalskas. Pranešimus parengė ir mūsų gimnazijos IG-IVG kl. mokiniai, kurie kalbėjo apie oro taršą ir klimato atšilimą, šiltnamio efektą ir pasaulinio vandenyno lygio kilimą, biologinės įvairovės mažėjimą, dykumėjimą. Labai džiugu, kad klimato kaitos ir globalinio  atšilimo problemas mokiniai analizuoja ir anglų kalbos pamokose su mokytoja I. Krenciuviene, kuri paskatino mokinius Dominyką (IIIG kl.) ir Danielių (IVG kl.) pranešimus perskaityti anglų kalba.

Socialinių mokslų savaitė užbaigta spalio 22 d. dviem renginiais. 8a klasės mokiniai drauge su istorijos mokytoja Virginija pakvietė gimnazijos 8-IG klasių mokinius į Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metams paminėti skirtą konferenciją – viktoriną „Totoriai Lietuvos istorijoje ir kultūroje“. Pirmoje renginio dalyje 8a klasės mokiniai pristatė savo parengtus pranešimus apie totorių įsikūrimo Lietuvoje istoriją, jų kultūrą, papročius ir tradicijas, Vilniaus universiteto sukurtą nuotaikingą projekto „Vilniaus istorijos“ filmuką „Totorių gatvė be totorių“ bei mokinės Mijos sukurtą filmuką, puikiai iliustruojantį totorių įsikūrimo Lietuvoje istoriją. Antrojoje renginio dalyje mokiniai pakviesti suburti komandas ir pasitikrinti žinias apie Lietuvos totorius internetinėje Kahoot viktorinoje. Azarto ir emocijų tikrai netrūko! Konferencija ir viktorina buvo puiki proga bent truputėlį pažinti Lietuvos totorių bendruomenę, suprasti, jog su mumis ir greta mūsų gyvenančios tautos, jų puoselėjami papročiai ir tradicijos nepaprastai praturtina mūsų kraštą.

Tą pačią dieną IIG ir IIIG klasių mokiniams organizuoti medijų raštingumo mokymai. Skaitmeniniame pasaulyje visuomenė turi turėti įgūdžių naudotis skaitmeninėmis priemonėmis ir jas naudodama pasiekti bei sukurti informaciją, tai reiškia – būti raštingi šioje srityje.  Būtent šiuo, informacinio raštingumo didinimo, tikslu organizuoti minėti mokymai. Pastarųjų iniciatorius – Tarptautinės pasaulinės plėtros ir švietimo organizacijos IREX padalinys Baltijos šalyse. Mokymai vyko nuotoliniu būdų per Microsoft Teams platformą, juos vedė Vilniaus universiteto lektorė Gabrielė Levanaitė. Ji papasakojo, kaip gauti, identifikuoti, vertinti, atrinkti ir etiškai bei atsakingai naudoti reikalingą informaciją iš įvairių informacijos šaltinių, kaip mus veikia socialiniai tinklai ir ilgas buvimas prie kompiuterio ekranų bei kokios tam yra alternatyvos.

 

     
     
     

Istorijos mokytoja Virginija Giedraitytė
ir geografijos mokytoja Daiva Petkauskienė

 

 

Shadow up