kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

LT72 – Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainė

Gresiant ar įvykus nelaimei visi turi žinoti kas vyksta ir ką daryti. Informacijos stoka kelia nerimą, o atsitikus didesnei nelaimei – nemažą sąmyšį, todėl tinkama ir laiku suteikta informacija padeda išvengti pavojaus, sušvelninti jo pasekmes ir tinkamai sureaguoti. Tam, kad gyventojai žinotų kaip elgtis nelaimėje ir kaip apsaugoti save jai atsitinkant, yra sukurta Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainė www.lt72.lt, kurioje galima rasti visą aktualią su civiline sauga susijusią informaciją. Svetainė gyventojams prieinama lietuvių, rusų ir anglų kalbomis. Taip pat yra versija neįgaliems.


Svetainėje www.lt72.lt pateikiama išsami informacija, kaip turi elgtis gyventojai įvykus avarijai atominėje elektrinėje ir kai užklumpa gamtinės, techninės ar socialinės kilmės pavojai. Svetainėje taip pat pateikiama visa aktuali informacija apie Koronaviruso (Covid-19) infekciją: sergamumo statistika, patarimai kaip išvengti koronaviruso, rekomendacijos, aktuali informacija grįžtantiems ir atvykstantiems į Lietuvą, informacija apie mobilius punktus ir karščiavimo klinikas, naudingos nuorodos ir kt.  

Ypatingai daug dėmesio svetainėje skiriama gyventojų informavimui įvykus Baltarusijos atominės elektrinės avarijai. Įvykus nelaimei atominėje elektrinėje gyventojai būtų informuoti trumpaisiais pranešimais į mobiliuosius telefonus ir sirenų kauksmu, o vėliau per radiją ir televiziją gautų tikslią informaciją ir patarimus, kaip elgtis. Valstybės ir savivaldybių institucijos yra parengusios planus, pagal kuriuos būtų organizuojama gyventojų apsauga, tačiau gyventojai ir patys turėtų rūpintis savo saugumu ir žinoti, kaip elgtis tokios avarijos atveju. Gyventojai turėtų pasirūpinti savimi ir artimaisiais bent 72 valandas.

Viena iš minėtų gyventojų informavimo būdu – pranešimas telefone, tai svarbi perspėjimo priemonė ekstremalios situacijos atveju, todėl raginame visus, kurie negauna bandomųjų perspėjimo pranešimų į savo mobiliuosius telefonus, šią funkciją įsijungti. Pagrindinius žingsnius kaip aktyvuoti savo mobiliuosiuose telefonuose trumpųjų žinučių priėmimo funkciją, rasite čia.

Taip pat visiems gyventojams dar kartą primename, kad siekiant tinkamai apsaugoti gyventojus nuo galimos branduolinės nelaimės žalingų padarinių, dalinamos kalio jodido tabletės, kurios padėtų ateityje, jeigu įvyktų avarija Baltarusijos atominėje elektrinėje.

Atkreipiame dėmesį ir primename, kad kalio jodido tabletės Vilniaus rajone jau išdalytos Buivydžių, Kalvelių ir Lavoriškių seniūnijų gyventojams, patenkantiems į skubiųjų apsaugomųjų veiksmų zoną, t. y. gyvenantiems 30 km spinduliu nuo statomos Astravo atominės elektrinės. Kitų seniūnijų gyventojai, nuolatos gyvenantys išplėstinio planavimo atstumu (100 km spinduliu), jodo preparatus gali atsiimti seniūnijoje pagal gyvenamąją vietą.

Kai kuriose seniūnijose preparatai buvo dalijami pasitelkiant seniūnaičius, seniūnijų darbuotojus, kurie nešiojo tabletes gyventojams į namus arba dalino pagal sudarytą grafiką atitinkamose gyvenviečių vietose.

Asmenys, iki šiol negavę kalio jodido tablečių, gali kreiptis bei jiems skirtus preparatus atsiimti seniūnijose pagal gyvenamąją vietą. Atsiimant, turėkite su savimi asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Gyventojams nemokamai yra išduodama dviejų parų dozė, pvz. suaugusiam asmeniui – 4 tabletės.


Kalio jodido tablečių (po 65 mg) vienkartinė paros dozė:

Amžius

Kalio jodido tablečių vienkartinė paros dozė, mg

Naujagimiai iki 1 mėn.

16 (ketvirtis tabletės)

Kūdikiai nuo 1 mėn. iki 3 metų

32 (pusė tabletės)

Vaikai nuo 3 iki 12 metų

65 (viena tabletė)

Vaikai nuo 12 metų ir suaugusieji

130 (dvi tabletės)

 

Pabrėžiame, kad kalio jodido tabletės yra vaistinis preparatas, skirtas skydliaukės vėžio profilaktikai, todėl gali būti vartojamos tik įvykus branduolinei avarijai po atskiro Sveikatos apsaugos ministerijos arba Vyriausybės nurodymo.

Kalio jodido tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Blokuoti skydliaukę kalio jodidu dar yra veiksminga praėjus 2 valandoms nuo radiacijos poveikio, bet ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Naudoti kalio jodido tabletes kitu nei nurodyta laiku gali būti žalinga.

Vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas.

Naujagimiams iki 1 mėnesio amžiaus, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms rekomenduojama vartoti tik vieną kalio jodido tablečių paros dozę. Kitoms gyventojų grupėms, esant nepalankiai avarinei situacijai (užsitęsus radioaktyviųjų medžiagų išmetimui į aplinką, nėra galimybių saugiai evakuoti žmones, kt.), gali būti rekomenduojama vartoti dar vieną paros dozę.

Plačiau apie tai kaip elgtis, jei atsitiktų avarija atominėje elektrinėje čia.

 

Žinojimas gali mus apsaugoti, todėl raginame sekti naudingą informaciją, kuri nelaimės atveju gali mums labai praversti!

 

Shadow up