kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 





Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Sosnovskio barštis: žemės sklypų savininkai raginami nušienauti ir prižiūrėti savo sklypus

Sunkiai naikinamai piktžolei – Sosnovskio barščiui – plintant ir užimant vis daugiau teritorijos, primename apie būtinybę privačių sklypų savininkams naikinti invazinį augalą bei tvarkyti savo žemės sklypus.


Atkreipiame dėmesį, kad pagal Vilniaus rajono savivaldybės tvarkymo ir švaros taisyklių 14.3. punkte nurodytus reikalavimus, draudžiama asmenims priskirtose teritorijose palikti netvarkomą, apleistą, nešienautą, piktžolėtą nuosavybės teise priklausančią, nuomojamą ar kitaip valdomą žemę ar mišką. Žemės sklypų savininkai privalo tvarkyti žemės sklypus, o tuo pačiu ir naikinti invazinį augalą – Sosnovskio barštį.

Šiais metais, siekiant naikinti Sosnovskio barščio plitimą, Vilniaus rajono seniūnijos, kuriose šis invazinis augalas yra paplitęs, paskyrė įspėjimus 63 sklypų savininkams. 40 savininkų gavę įspėjimus, sklypus sutvarkė (nušienavo), 3-iems pratęstas terminas, 2 sklypų savininkai perduoti Viešosios tvarkos skyriui dėl atitinkamų administracinių priemonių taikymo.

Siekiant stabdyti Sosnovskio barščio plitimą, Vilniaus rajono savivaldybė ir toliau vykdys neprižiūrėtų žemės sklypų kontrolę. Todėl visus raginame tvarkyti savo žemės sklypus – nenušienauta, netvarkoma ir apleista žemė kraštovaizdžiui grožio neprideda, o ir padidina invazinių augalų tolesnį plitimą.

„Deja, bet Sosnovskio barštį Vilniaus rajone galime pamatyti laukuose ir privačiose sodybose. Šis greitai plintantis ir vietines rūšis naikinantis augalas kelia didelį susirūpinimą ir žmonėms, ir valdžios institucijoms. Pagal galimybes stengiamės kovoti su šiuo augalu, tačiau ir privačios žemės savininkus raginame nuolat tvarkyti savo žemės sklypus ir užkirsti kelią jam dar labiau plisti“, – ragina Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus specialistai.

Primename, kad Sosnovskio barščiai yra sunkiai išnaikinami, nes išaugina ir subrandina daug sėklų. Tai nepaprastai vislus, gajus, nereiklus augalas. Sistemingai naikinant sunyksta tik po 5–10 metų. Sosnovskio barščiai pradedami naikinti gegužės mėnesį. Šis invazinis augalas gali būti naikinamas mechaniniais būdais (pjovimas, šaknų nukirtimas, gilusis arimas) ar purškiami įvairiais herbicidais. Geriausių rezultatų duoda sisteminiai glifosatų grupės herbicidai, bet jų negalima naudoti vandens telkinių pakrantėse, gyvenamosiose vietovėse, saugomose ir draudžiamose zonose. Tačiau, jeigu augalai išaugę apie 50 cm, herbicidai jiems jau nebeveiksmingi. Taip pat primename, kad tvarkant teritoriją būtina imtis visų atsargumo priemonių – naikinant barščius reikia vilkėti neperšlampamais drabužiais, dėvėti pirštines, užsidėti akinius, t. y. apsaugoti visas atviras kūno dalis. Geriausia tą daryti ankstyvą rytą ar vėlyvą vakarą, kai saulės spinduliai ne tokie aktyvūs.

Sosnovskio barštis buvo įvežtas į Lietuvą iš Kaukazo kaip eksperimentinis silosinis augalas. Jo žiedynai yra skėčio formos, panašūs į milžiniškų krapų, žydi baltai. Užaugančio iki 3 ar net 5 metrų aukščio augalo lapai yra maistingi, tinka gyvuliams šerti, bet labai kenksmingi žmogui. Sosnovskio barštis yra nuodingas visas – ir kotas, ir lapai, ir žiedai. Prisilietus gresia antro laipsnio nudegimas. Jei Sosnovskio barščių sulčių patenka į akis, gali grėsti apakimas, o įkvėptos jo žiedadulkės gali sukelti apsinuodijimo jausmą. Ypač pavojingas vaikams. Jeigu pabuvus šalia Sosnosvskio barščių pasireiškia panašūs simptomai, nedelsiant būtina kreiptis į gydytoją.

Sosnovskio barščio, kaip ir kitų invazinių augalų rūšių, įvežimas, perkėlimas, prekyba ar kitoks platinimas yra draudžiamas.

Shadow up